Genç Mucitler FTC’de Robot Tasarımlarıyla Yarışıyor

Dünyanın en önemli robotik yarışmaları arasında gösterilen ve lise ile ortaokul öğrencilerinin geliştirdikleri teknolojileri görücüye çıkardıkları FIRST Tech Challenge (FTC) İstanbul’da düzenlenecek. Ankaralı genç mucitler, yarışmaya tasarladıkları robotlarla katılıyor.

İLGİYİ ARTIRAN BİR ETKİNLİK: FIRST TECH CHALLENGE

1998’de Amerika’da başlayan FIRST Tech Challenge, öğrencilerin STEAM alanlarına olan ilgisini geliştirme, takım çalışması, problem çözme ve iletişim becerilerini artırma amacı güdüyor. İstanbul’da Fikret Yüksel Vakfı organizasyonunda düzenlenecek etkinlik, genç mucitlerin yaratıcılıklarını ve robotik yeteneklerini sergileme fırsatı sunuyor.

ULUSLARARASI BOYUTTA KATILIM

FTC, ABD, Kanada, Çin, Japonya, Avustralya, Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık gibi 40’tan fazla ülkede düzenleniyor. Bu yarışma gençlerin robotik yeteneklerini sergilemenin yanı sıra topluma fayda sağlayacak projeler geliştirmelerine olanak tanıyor.

BEŞTEPE KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNDEN ÖNEMLİ BİR KATILIM

İstanbul’da gerçekleşecek olan FTC’ye katılacak Beştepe Koleji Robotik Topluluğu, farklı yaş gruplarından 80 öğrenciden oluşuyor. Bu yıl ilk kez ortaokul seviyesinde de gerçekleşecek olan etkinliğe, Beştepe Koleji Robotik Topluluğu’nun bir parçası olan FTC Ortaokul Takımı ‘25564 Chaotics’ da katılıyor.

SOSYAL SORUMLULUK VE ROBOTİK BİR ARADA

Beştepe Koleji Robotik Topluluğu’nun projesi, görme engellilerin sosyal hayata uyum sağlamasını kolaylaştırmayı hedefliyor. Dans tahtası ve FTC robotunu bir araya getiren öğrenciler, bu projeyi sosyal sorumluluk bilinciyle geliştirdiler.

ETKİNLİĞİN ÖNEMİ

Beştepe Koleji Projeler Koordinatörü Ebru Azman, etkinliğin gençler için önemine değinerek, ortaokul düzeyinde düzenlenen bu etkinliğin teknolojiye ilgili gençler için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı. Henüz ortaokul çağındaki öğrencilerin toplumsal farkındalık projeleri geliştirme deneyimi kazanması, geleceğe yönelik umut verici bir adım olarak nitelendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir